Obsada sędziowska

Zoltán Baffia (Węgry)

Jest właścicielem hodowli o przydomku "Szarazpataki", psów rasy Berneński Pies Pasterski. Jego hodowla powstała w 1995 roku, a pierwszy miot pod jego przydomkiem urodził się w 2000 roku. Po nim nastąpiły udane mioty, w wyniku których wyhodował wiele championów, zwycięzców specjalnych oraz Zwycięzcę Świata.

Zoltán Baffia od 15 lat aktywnie uczestniczy w pracach Klubu Berneńskich Psów Pasterskich na Węgrzech obejmując w tym czasie różne stanowiska (członek zarządu, kierownik, sędzia oceniający hodowlę itp.). Obecnie pomaga Klubowi, oceniając testy oceny hodowlanej, przyczyniać się do rozwoju jakości BMD (Bernese Mountain Dog) na Węgrzech. W 2011 roku, po ukończeniu długiego i dokładnego kursu i zdaniu egzaminów, został sędzią BMD zatwierdzonym przez FCI. Od tego czasu stale poszerza swoją licencję na inne rasy.

W ciągu ostatnich kilku lat Zoltán Baffia miał zaszczyt sędziować na krajowych, międzynarodowych i specjalistycznych wystawach w 11 różnych krajach w całej Europie, mając możliwość zapoznania się z rasami i ich jakością w różnych regionach geograficznych. Jest bardzo dumny, że ponownie został zaproszony do niektórych miejsc i choć jest specjalistą dla Berneńskich Psów Pasterskich, często zostaje zapraszany do oceny także innych ras na pokazach specjalistycznych.

Yochai Barak Lifac (Izrael)

Nauczyciel biologii, magister nauk zoologicznych, edukacja akademicka, Uniwersytet Tel-Aviv.

W kynologii Kierownik izraelskiej szkoły kynologicznej w Związku Kynologicznym Izraela. Członek Rady Prezydialnej Związku Kynologicznego Izraela, klubu aporterów, spanieli i seterów. W latach 1998-2002 koordynator rasy Labrador retriever. Członek komisji plemiennej od 1998 roku. Przewodniczący komisji wystawienniczej. Członek IKC (Irlandia). Był członkiem komitetu organizacyjnego Euro Dog show Tel Aviv 2001. Prowadzi seminaria i wykłady na temat rozwoju psów, genetyki, anatomii, kynologii, sędziowania.

Międzynarodowy sędzia FCI wszystkich ras, hodowca ("Israeli Gospel") i właściciel Flata Coated Retriever (od 1994 roku) oraz wyżła weimarskiego. Sędzia kynologiczny od kwietnia 1999 roku.

Valeria Bobikova (Rosja)

Od roku 1989 zajmuje się hodowlą jamników standardowych krótkowłosych w hodowli "Country Park's". Była członkiem prezydium Krajowego Klubu Jamników od jego powstania oraz Prezesem Moskiewskiego Klubu Jamników od 1992 do 2013 roku. Obecnie kontynuuje hodowle swojej ulubionej rasy.

Swoją działalność sędziowską rozpoczęła w 1992 roku jako sędzia grupy 4. Obecnie jest sędzią RKF-FCI dla grup: 1, 2, 4, 6, 7, 8, 10, jak również dla wielu innych ras z innych grup.

Oprócz Rosji oceniała w Hiszpanii, Włoszech, Polsce, Serbii, krajach bałtyckich, Białorusi, Grecji, Kazachstanie.

W życiu codziennym jest tłumaczem technicznym języka hiszpańskiego.

Marion ten Cate (Holandia)

Dorastałam razem z psami. Moi rodzice dostali swoją pierwszą Sheltie w 1964 roku. W 1970 roku kupiliśmy kolejne Owczarki Szetlandzkie i Cocker spaniele amerykańskie. To było nasze wprowadzenie do świata psów. Pokazywanie i szkolenie stało się hobby rodziny. Zaczęłam trenować i pokazywać swoje psy w bardzo młodym wieku. W 1976 zostałam Zwycięzcą w posłuszeństwie na Winner Show Holenderskiego Obedience.

Nasza hodowla nazywa się "Own Delight". Pierwszy miot Sheltie urodził się w 1975 roku. Wszystkie nasze psy mieszkają w domu i są częścią rodziny. W przeciągu 40 lat wyhodowaliśmy tylko sześć pokoleń, ale każde pokolenie dało nam Championa Wystawy, a my wyhodowaliśmy 4 kolejne pokolenia championów wystawy. Mieliśmy 16 championów Sheltie we wszystkich kolorach. Moją dumą i radością był mój pies Ch.Own Delight’s Pascal, który był podwójnym championem. Jest Championem Wystawowym, a w 2006 roku został także championem Agility w wieku 9 lat. Mam dwie córki tego seniora, z którymi wciąż ćwiczę zwinność.

Studiowałam biologię i specjalizowałam się w genach zwierzęcych (psich). Moje pierwsze sędziowanie dla Shelti odbyło się w Holandii w 1996 roku. W 2001 r. przejąłam także program szkolenia sędziów w Anglii dla Shelti. Zainteresowałam się wszystkim, co dotyczy psów.

Tak więc oceniam FCI: Grupa 1, prawie całą Grupę 5 oraz niektóre rasy w innych grupach. Oceniałam w wielu krajach np, Australii i Południowej Afryce. Oceniałam na ponad 200 wystaw CACIB/CAC i łącznie było to ponad 20 000 psów, w tym 3 500 Owczarków szetlandzkich i 4 500 Owczarków belgijskich. Dla Owczarka belgijskiego jestem sędzią specjalistą we wszystkich krajach Europy, Wielkiej Brytanii, Południowej Afryce i Australii.

Poza tym, że jestem sędzią, jestem zaangażowana w kilka komitetów i prowadzę seminaria na temat standardów rasy i budowy psów i genetyki. Więc psy to nie tylko hobby, ale także sposób na życie. Kocham to.

Mark Cocozza (Anglia)

Mark rozpoczął swoje zaangażowanie w psy rasowe prawie 40 lat temu, gdy miał 10 lat, pokazując swoją pierwszą rasę, Chart afgański. Gdy miał 16 lat został finalistą finałów Junior Handling Association. W ciągu 30 lat sędziowania, uzyskał uprawnienia do oceny ponad 50 ras w grupach Hound, Utility, Toy i Terrier. Mark został zatwierdzony, aby grupy te oraz Best In Show oceniać w Wielkiej Brytanii na poziomie Champion. Sędziował szeroko na całym świecie, w tym na wielu krajowych wystawach wszystkich ras "Zwycięzców Wystawy", a także w wielu krajowych specjalności w różnych rasach. Przy wielu okazjach sędziował na Crufts i będzie oceniał grupę Hound w 2020 roku. Oceniał także na wielu innych prestiżowych wystawach, w tym BIS w Santa Barbara Kennel Club w USA.

Mark posiadał/wyhodował (Freecloud) około 20 brytyjskich Championów przez charty afgańskie, jamniki miniaturowe szorstkowłose, Petit Basset Griffon Vendéen, Podenco z Ibizy, Terier Tybetański i Buldog francuski.

Mark Cocozza był zaangażowany w różne komitety pokazowe i był managerem Houndshow, największej wystawy psów na świecie od 15 lat. Był także przewodniczącym Stowarzyszenia Chart Afgański, brytyjskiego klubu macierzystego i najstarszego zarejestrowanego klubu Afghan Hound na świecie. Obecnie jest wybrany na członka zarządu Związku Kynologicznego w Wielkiej Brytanii i służył w tym charakterze przez 5 lat. Jest Przewodniczącym Komitetu Finansowego, a także odgrywa ważną rolę w ostatnich radykalnych zmianach na brytyjskiej scenie psów.

Marie-Véronique Ehm (Francja)

Zawsze miałem psy, ale od 1988 roku wyspecjalizowałem się w terierach typu bull: Bulterier, Staffordshire Bull Terrier i American Staffordshire Terrier.

Swoje pierwsze Bulteriery miałam od najlepszych hodowców w Anglii (Seqouiah, Foyri, Arcanum). Te psy i kilka z nich urodziło się z wielu mistrzów we Francji i Europie.
Od 1996 roku zacząłem posiadać Staffordshire Bull Terriery, wszystkie z Anglii (Crossgusn, Rolenska). Stali się także multi-mistrzami w całej Francji i Europie, podobnie jak większość ich potomków.

Hoduję pod przydomkiem "Shades of blues". Przez 30 lat jestem członkiem Klubu Bull, Stafford & American Staff i przez ponad 15 lat zajmowałem różne stanowiska w tym klubie. Byłam także wiceprezesem Canine Society of Poitou.

Jestem sędzią FCI specjalizującym się w bull rasach. Miałam okazję sędziować na wielu wystawach (specjalności hodowlane, CAC, CACIB, Club Show i Championship Shows) we Francji oraz w różnych krajach Europy, w tym w Wielkiej Brytanii.

Ety Goor (Izrael)

Wraz z wychowaniem mojej ukochanej rodziny, skierowałem swoje przywiązanie do zwierząt, a szczególnie psów. Psy przyczyniły się do mojego rozwoju osobistego, jak i zawodowego.

Zaczęłam swoje zaangażowanie w Izraelskim Związku Kynologicznym (the Israel Kennel Club) 40 lat temu, od założenia Klubu Molosów w Izraelu i zostając honorowym prezydentem klubu na całe życie.

Zostałam wykwalifikowanym sędzią FCI mastifa neapolitańskiego około 38 lat temu. Od tego czasu dodałam wiele nowych ras z kilku grup FCI. Obecnie jestem wykwalifikowanym sędzią GRUPY 2 i wielu ras z GRUP 1, 6 i 8. Przez ostatnie cztery lata pracuję jako przewodnicząca Komitetu Sędziowskiego Izraelskiego Związku Kynologicznego. Często podróżuję i osądzam na dużych wystawach zagranicznych, a także seminariach i międzynarodowych konwencjach, dążąc do poszerzenia mojej wiedzy, doświadczenia i specjalizacji w nowych rasach. Z dumą reprezentuję Israel Kennel Club i cieszę się ze spotkań z kolegami i przyjaciółmi z całego świata.

Gertrud Hagström (Szwecja)

Od 1973 roku wraz z mężem Thomasem posiadamy irlandzkie teriery, a nasz pierwszy miot urodził się w 1977 roku. Od tego czasu wiele maluchów urodziło się w naszym domu (hodowla MerryMac). Ponad 150 z nich zdobyło tytuł Championa Szwecji i ponad 30 Championów w innych krajach.

Naszą ambicją jest hodować irlandzkie teriery, które są tak blisko idealnej rasy, jak to możliwe, zarówno mentalnej, jak i zewnętrznej. Dzięki temu mamy do czynienia z wesołymi, nieustraszonymi, dobrymi i wesołymi psami, które mogą być używane do wszystkiego. Wiele naszych psów bierze udział nie tylko w wystawach, ale także w Agility, Obedience, Tracking i Rescue.

Od 2007 roku zajmujemy się także hodowlą Jack Russell terrier, radosnego i dziarskiego teriera, nieco mniejszego, ale o "tak dużej zawartości" jak Irlandczyk. To dużo psa w rozmiarze 5-6 kg. Zaimportowaliśmy nasze psy rasowe z Australii, kraju, w którym pierwsza rasa została uznana, a standard został ustanowiony w roku 2000.

Jesteśmy nagradzani medalem Hodowla Szwedzkich Terrierów i Szwedzką Płytą Hamiltona.

Gertrud Hagström jest międzynarodowym sędzią FCI dla całej grupy terierów oraz dla sznaucerów, pinczerów, jamników i niektórych ras z grupy 9, tj. Chihuahua, Gryfoniki i Rosyjski Toy.

Maija Heinilä (Norwegia)

Maija jest Finką, która jako nastolatka wyjechał do USA na studia. Tam poznała swojego norweskiego męża i zamieszkała w Norwegii. Od 1989 roku ma hodowlę "Milkcreek", która jest znana na całym świecie z Berneńskich Psów Górskich. Ta hodowla została nagrodzona najwyższą nagrodą dla hodowców przez Norweski Związek Kynologiczny i jest jedyną hodowlą berneńskich psów pasterskich w Norwegii, która uzyskała to wyróżnienie. Maija ostatnio zaczęła hodować hiszpańskie psy dowodne, ale w rodzinie były także Welsh Corgi Pembroke, owczarek australijski i owczarek szetlandzki. Wraz ze swoim mentorem Wenche Eikeseth, prowadzi wykłady dla przyszłych sędziów Norweskiego Związku Kynologicznego.

Maija jest sędzią specjalistą dla rasy: Berneński pies pasterski i hiszpański pies dowodny.

"Moje hobby to sędziowanie psów jako sędzia FCI i hodowanie psów - choć robię to w dość małej skali - dużo podróżuję (zarówno jako sędzia, jak i jako część mojej pracy) i naprawdę lubię różne kultury i ludzi wszelkiego rodzaju."

"Zostałam sędzią FCI upoważniony do oceniania w 2000 roku - prawie 19 lat temu! Podróż ta zabrała mnie do 24 krajów na trzech kontynentach - i ku mojej wielkiej przyjemności, wiele razy w większości krajów. Włosy posiwiały mi z powodu logistyki, ale mogąc spotkać tak wiele miłych psów i ludzi na mojej drodze, przesłania to wszystkie wady. Pierwszą miłością sędziego są psy. Właśnie dlatego zostaliśmy sędziami - miłości psów! "

Nancy Herms (Niemcy)  sędzia SV

Już od dzieciństwa zawsze miałam do czynienia z psami, zwłaszcza z owczarkami niemieckimi. Moi rodzice, Marianne i Dieter Herms, wcześniej pracowali z wieloma psami przede wszystkim w zakresie wyszkolenia i uczestniczyli w licznych egzaminach. Z biegiem lat moja mama zaczęła pokazywać nasze psy na różnych wystawach hodowlanych. Od razu byłam zafascynowana pięknem i charyzmą tej rasy na wystawie. Bardzo podobało mi się szkolenie psów i prezentowanie ich na wystawach.

W lipcu 1999 roku zawitał w naszej rodzinie „Jasso von der Malchower Aue”, zabawny, kochający, otwarty pies. Rozwinął się we wspaniałego mężczyznę swojej rasy i odniósł sukces również na wystawach. Jasso był dla mnie nie tylko niezawodnym przyjacielem. Między mną a nim często dochodziło do pozbawionego słów porozumienia. W lipcu 2002 r. Jasso i ja przeprowadziliśmy się "na wieś"... Wreszcie mogłam myślić o "drugim psie". Nie było więc zaskoczeniem, że po krótkim czasie znowu pojawił się pies i to zainspirowało mnie do wzięcia udziału w historii hodowlanej owczarków niemieckich.

Tak więc, 29.08.2003 powstała moja hodowla owczarków niemieckich "vom Team Zellwaldrand" w „Verein für Deutsche Schäferhunde” Stowarzyszeniu dla Owczarków Niemieckich (SV) e.V. (połączony z VDH i FCI), a pierwszy miot przyszedł na świat 03.12.2003. Moim celem jest, by hodować starannie, planując miot posiadający zdrowy, silny charakter, trwałe i typowe cechy Owczarka Niemieckiego. Psa rodzinnego, którego można łatwo zintegrować z dzisiejszym społeczeństwem! Potulny pies, który lubi sport i spełnia standardy rasy na wystawach. Trzymanie psów oznacza wielką odpowiedzialność. Staramy się je dobrze karmić, zapewniając im dużo ruchu i świeżego powietrza, pomagając im zachować zdrowie, dając im uczucie i wiele więcej. Krótko mówiąc, są częścią naszego życia. Jednak psy hodowlane oznaczają jeszcze większą odpowiedzialność, ponieważ istotne jest zaangażowanie w rozwój tej rasy. Weszłam w tę przygodę i zastanawiam się, jak zapisze się ta historia.

Od 2014 roku pracuję w Niemczech jako sędzia hodowlany w Stowarzyszeniu dla Owczarków Niemieckich (Verein für Deutsche Schäferhunde e.V.), teraz także sędziuję na całym świecie, i to jest fajne! Spotykam wielu podobnie myślących ludzi, którzy są tak samo podekscytowani Owczarkami niemieckimi. Moja premiera jako sędzia hodowlany - 13.04.2014 Wystawa Psów Rasowych VDH w Chemnitz.

Nicola Imbimbo (Włochy)

Onkolog, chirurg, profesor genetyki, wykładowca, sędzia i hodowca.

Jego pierwszym psem był bokserem w latach sześćdziesiątych. W 1970 roku rozpoczął hodowlę mastifów neapolitańskich. Od lat hoduje i produkuje linie krwi z przydomkiem "dei Maraveti" i "dei Novesoldi". Oprócz mastifa neapolitańskiego wyhodował także rasy tj: cane corso, dog niemiecki, bulterier i buldog francuski.

Nicola Imbimbo jest sędzią ENCI i FCI od 1970 roku. Jest także sędzią AKC dla wszystkich grup i BIS w USA. Zdobył międzynarodowe uznanie w 1980 roku. Teraz jest sędzią wszechstronnym i trenerem ENCI dla nowych sędziów. Jest zapraszany do sędziowania na całym świecie. Wielokrotnie oceniał Best in Show w całej Europie, Brazylii, Meksyku, USA, Rosji, Peru, Ekwadorze, oraz w wielu innych krajach Ameryki Północnej i Południowej.

Jest autorem cynicznych artykułów prasowych publikowanych w czasopismach krajowych i międzynarodowych w wielu językach (francuskim, niemieckim, rosyjskim, portugalskim). Współpracuje z włoskimi i zagranicznymi periodykami hodowlanymi i udziela porad. Pracuje nad ewolucją i promocją rasy. Napisał dwie książki na temat mastifa neapolitańskiego.

Norma Inglis (Anglia)

Jestem zainteresowana wszystkimi rasami psów ozdobnych i do towarzystwa. Posiadam Cavalier King Charles Spaniel od 1971 roku i od tego czasu, wraz z moim mężem, regularnie wystawiamy psy. Moje zaangażowanie w Cavaliery od lat obejmowało asystowanie na wystawach, wystawianie, hodowlę ("Craigowl"), sędziowanie. Stałam się członkiem komitetu szkockich i angielskich klubów CKCS i redaktorem ich magazynów. Napisałam "the Breed Notes for Dog World" i zrobiłam cotygodniowy blog na www.cavaliers.co.uk o nazwie CHATTERBOX, który jest światowym newsem na temat wszystkiego, co związane z Cavalierami. Zasiadam również w Komitecie the Northern Cavalier Club i the North East of England Toy Dog Society, a także kilkakrotnie oceniałam Best in Group i Best in Show na poziomie Open show.

Inne rasy jakie oceniam to Chihuahua długowłosa, Chihuahua krótkowłosa, Papilony i Pomeraian. Pierwszy raz będę sędziować w 2019 roku Affenpinscher na wystawie Affenpinscher Open Club i King Charles Spaniele w 2020. Sędziuję również inne rasy na poziomie krajowym.

Poza wieloletnim sędziowaniem w Wielkiej Brytanii, moje sędziowanie zaprowadziło mnie także do krajów całej Europy, a także do Ameryki Północnej i Australii.

Augustin Ionescu (Rumunia)

Augustin jest lekarzem weterynarii, a także hodowcą i sędzią FCI.

"Zacząłem hodowlę "WOLF POINT" w 1993 roku z owczarkami niemieckimi, ale spotkałem Winner Of Iditarod Cora "TUNDRA" (bardzo słodka suczka Husky) i szybko zdałem sobie sprawę, że moją prawdziwą miłością jest Siberian Husky. Po latach z husky, mam satysfakcję, że WOLF POINT to hodowla wielu mistrzów Europy i świata. Nasze psy są z powodzeniem prezentowane w całej Europie... Francja, Włochy, Węgry, Finlandia, Austria, Bułgaria, Rosja, a także na innych kontynentach, w Brazylii, Indonezji, Filipinach, Indiach... Zacząłem też hodować amerykańskie i japońskie akity z takim samym sukcesem".

Dziś w hodowli "Wolf Point" możemy spotkać Siberian Husky, Akita Amerykańska, Akita Inu, Shiba Inu. W przeszłości Augustin hodował także Owczarki australijskie, Golden Retriever, Labrador Retriever i Dogi niemieckie.

Obecnie Augustin Ionescu ocenia psy z grup: I, II, III, V, VII i VIII i jest zapraszany do sędziowania na całym świecie.

Zlatko Jojkić (Serbia)

Przez całe życie byłem w świecie psów. Jestem lekarzem weterynarii i właścicielem hodowli "Avaline", w której wraz z ojcem hoduję wyżły niemieckie krótkowłose. Już od ponad 40 lat przed moim urodzeniem, moja rodzina hoduje psy myśliwskie, głównie kurzary. Do dnia dzisiejszego wyhodowaliśmy wiele psów, które były krajowymi i międzynarodowymi Championami, a także Zwycięzcami Świata i Zwycięzcami Europy.

Jestem aktywny w kilku organizacjach hodowlanych, brałem także udział w organizowaniu ogólnopolskich i specjalistycznych wystaw psów rasowych oraz wielu konkursów pracy psów myśliwskich i retrieverów. Jestem sędzią od 2004 roku. Sędziowałem w wielu krajach europejskich i niektórych krajach azjatyckich.

Zdzisław Kitliński (Polska)

Międzynarodowy sędzia FCI uprawniony do oceny wszystkich psów z grupy 3 i BOG 3.

Bill Leslie (Irlandia)

Zatwierdzony do sedziowania wszystkich ras w grupie 3 FCI oraz do oceny Grupy 3.

Mieszkam w Irlandii Północnej, moja hodowla nosi nazwę BILLMARIS. Jestem sędzia Irish Kennel Club i FCI. Od zawsze interesowałem się psami. Najpierw zacząłem pokazywać springer spaniele, które były typem pracującym, po nich chciałem bull teriera, którego od dawna podziwiałem. Moim pierwszym bulterierem była ładna, kolorowa, pręgowana suczka, która była przede wszystkim zwierzakiem. Pomyślałam wtedy, że muszę iść obejrzeć niektóre wystawy psów. Wtedy doszedłem do wniosku, że ta suczka nawet dobrze wygląda, więc zacząłem wystawiać i mnie to totalnie wciągnęło. Ponieważ posiadam, hodowałem, wystawiałem i oceniałem bulteriery przez prawie 25 lat i sędziowałem na międzynarodowej wystawie CACIB i CAC w blisko 30 krajach więcej niż raz, jestem podekscytowany ponownym sędziowaniem w Polsce. Będzie to mój trzeci raz i wiem, że zobaczę wiele pięknych terierów.

Marko Ljutić (Chorwacja)

Kupił pierwszego owczarka australijskiego w 2008 roku z prestiżowej amerykańskiej hodowli. Mimo, że wcześniej był aktywnym wystawcą od kilku lat, podjął decyzję o rozpoczęciu hodowli tej rasy i zaimportowaniu wysokiej jakości samicy. Następnie zaczyna studiować linie hodowlane Owczarków Australijskich, a oprócz nich studiuje inne rasy z kilku grup FCI.

Od 2010 roku jest aktywnym członkiem Klubu Owczarków i Psów Górskich, i jego prezydentem w 2011 roku. Jest inicjatorem i jednym z organizatorów pierwszych pokazów specjalnych. Rozpoczął pracę kynologiczną w Splicie, jako aktywny członek klubu Sport Dogs Split. Prowadzi różnorodne kształcenie związane z psem i człowiekiem w środowisku miejskim.

W 2010 roku otwiera hodowlę "Mangry’s" z pierwszym miotem australijskiego owczarka w Chorwacji. Do tej pory hodowla Mangry's wyhodowała dużą liczbę championów, zwycięzców grup i kilku zwycięzców Best In Show. Przewodnią zasadą Marko jako hodowcy jest hodować zdrowe psy o typowym temperamencie, prawidłowym zarysie i typie. Wybór jako kluczowy czynnik jest ważną kwestią w jego hodowli.

W 2013 roku zaimportował także pierwszego Affenpinschera ze Szwecji. W 2015 roku miał pierwszy miot tej rasy w Chorwacji: trzy pieski, z których jeden wyjechał do Anglii, jeden do Ameryki, a jeden pozostawał w Chorwacji. Chociaż nie była to jego pierwsza rasa, postanowił zaangażować się w hodowlę małych czarnych "małp".

Od Marko jako sędziego możesz oczekiwać uczciwej opinii, zalet i wad, które musisz poprawić w swojej hodowli. Marko zawsze da dobrą radę. Nie ma idealnego psa, ale jest doskonały właściciel, który zarówno podkreśla zalety psa, jak i poprawia jego wady.

Domenico di Matteo (Włochy)

Rozpoczął swoją działalność jako hodowca w wieku 20 lat - jego rodzina była wówczas własnościcielem Bracco Italiano, seterów i cocker spanieli. Domenico jako swoją pierwszą rasę wybrał Irish Red Setter. Nazwa hodowli "FLEGREUM" została zarejestrowana w 1997 roku, a osiem lat później, w roku 2005, Domenico uzyskał uprawnienia na sędziego FCI.

Domenico Di Matteo tak twierdzi o swoim doświadczeniu w hodowli i sędziowaniu:
"Mam rasy z dobrymi wynikami: Setery irlandzkie, Gordon Settery, Włoskie Bracco, angielski Springer Spaniel i Golden Retrievery. Z rasą irlandzkiego setera osiągnęliśmy ponad 30 championów w naszej hodowli, z wieloma tytułami i kilkoma championami Dual Purpose.

Co do mojego doświadczenia jako sędziego - oceniałem na wielu wystawach CACIB, pokazach specjalności, wielu wystawach w całej Europie. Byłem zaszczycony, mogąc zostać zaproszonym do sędziowania w holenderskim klubie seterów irlandzkich "PIET ROKS JONGEHONDENDAG", w Wielkiej Brytanii na Kingston Show, pokazach kwalifikacji na Cruft's w Luksemburgu i San Marino, wystawach specjalistycznych setera w Polsce, Rosji, Hiszpanii i Czechach. Oceniałem także setery na wystawach CACIB w Szwecji i Finlandii".

Robert Mroczko (Polska)

Sędzia krajowy dla pinczerów, sznaucerów, czarnego teriera i dobermana, oraz sędzia miedzynarodowy dla wszystkich pozostałych ras z grupy 2.

Magdalena Musiał (Polska)

Od 1972 roku jestem członkiem ZKwP Oddział w Krakowie i wówczas też rozpoczeła się moja przygoda z ogarami polskimi i od tego czasu w moim domu królują wyłącznie te dostojne psy. Aktualnie 6 szt - a w sumie odchowałam 26 miotów na przestrzeni tych lat z przydomkiem "Z gończaków" FCI. Moje psy wielokrotnie zdobywały tytuły Zwycięzcy Świata, Europy, Klubu, Interchampiona, ale też wysokie lokaty na konkursach pracy tropowców i dzikarzy.

Równocześnie pełniłam funkcje w strukturach ZKwP: Vice-przewodniczącej d/s organizacyjnych, Przewodniczącej krakowskiego oddziału ZKwP, członka Plenum ZG, 3 kadencje w Głównej Komisji Hodowlanej (jako z-ca Przewodniczącej i sekretarz). Od 1981 roku przez wiele lat byłam Przewodniczącą Klubu Ogara i Gończego Polskiego a następnie Klubu Ogara Polskiego.

Sędzią kynologiczym jestem od 1989 roku. Posiadam uprawnienia do oceny wszystkich ras z grupy V, VI i VII FCI, Ras Nieuznanych i BIS.

Vincenzo Parmiciano (Włochy)

Od 1996 roku jest sędzią ENCI i Prezesem CIM (włoskiego klubu molosów) oraz kontrolerem komisji hodowlanej w ENCI od 1998 roku.

Od 1989 roku jest czołowym hodowcą Mastifa tybetańskiego (hodowla "Dei Guardiani del Gange") i hodowcą pierwszego championa rasy mastif tybetański urodzonego we Włoszech. Ze swojej hodowli wydał dużą liczbę włoskich championów, posiadaczy tytułów: ECC, CAC, CACIB, BOB, BOS.

Sędziuje na wystawach krajowych, międzynarodowych i specjalistycznych nie tylko we Włoszech, ale także za granicą (Francja, Hiszpania, Portugalia, Serbia, Czechy, Finlandia, Irlandia, Łotwa, Belgia, San Marino, Izrael, USA, Meksyk). W 2011 roku w Madrycie i Segovii miał zaszczyt sędziować na Mistrzostwach Świata w Bullmastifach.

Vincenzo Parmiciano współpracował przy tworzeniu wielu książek o włoskim cane corso, Mastifie neapolitańskim, Nowej Funlandii. Jest sędzią-ekspertem dla ras: mastif tybetański, cane corso, mastif neapolitański, bullmastif, dogue de bordeaux, dog niemiecki, mastif pirenejski, mastif hiszpański, buldog i nowofundland.

Luis Peixoto (Portugalia)

Przez całe moje życie miałem psa obok siebie. Pierwszym psem był portugalski pies wodny, który był jak członek rodziny.

Od 1998 roku hoduję Labradory pod przydomkiem "Real Côrte". Moim pierwszym importowanym Labradorem Retriever był samiec "Poolstead Pelagonium", później sprowadziłem dwie samice, "PTCH Newwin Tangerine" i "IntCH Lejie Cherry Pie". Obie te suczki wciąż obecne są w większości naszych rodowodów. Przez lata mieliśmy wielu innych wpływowych reproduktorów w naszej hodowli, jako "GrCH. Foxrush Blue Mirage", a także suki, jako "GrCH Black Berry da Real Côrte" lub "JrCH Street of Fire da Real Côrte". Jesteśmy bardzo szczęśliwi że z Real Côrte, jest wielu championów w Portugalii i na całym świecie. Od 2011 roku moja żona dołącza do mnie, a w hodowli naszej hodujemy teraz nie tylko Labradory, ale także Flat Coated Retriever z takim samym sukcesem.

Jestem międzynarodowym sędzią FCI od 2011 roku dla Labradora i Golden Retriever. Obecnie mogę przyznać CAC i CACIB wszystkim rasom z grupy 8 FCI oraz niektórym terierom w grupie 3. Mam również prawo sędziować finał grupy 8. Miałem przywilej sędziować w Portugalii, Hiszpanii, Finlandii, Szwecji, Norwegii, Danii, Wielkiej Brytanii, Gibraltarze, Włoszech, Rosji, na Litwie, w Estonii, Polsce, Niemczech, Belgii, Brazylii i Japonii.

Dziękuję za tę wspaniałą okazję. Jestem bardzo podekscytowany, że mogę spędzić tu trochę czasu, oceniać wasze urocze psy i spotykać nowych przyjaciół, hodowców i wystawców.

Tina Peixoto (Portugalia)

Urodziłam się na Łotwie i odkąd pamiętam, zawsze chciałam mieć psa!
Moim pierwszym psem był Nowofundland w 1985 roku.

Pod koniec 1988 roku w znanej belgijskiej hodowli Labrador Retriever Sweettrees, urodził się żółty labrador Sweettrees Mac (Orvo). Przybył do mnie na Łotwę na początku 1989 roku. Orvo był pierwszym Labradorem, który przybył na Łotwę z dalekiego kraju. Był psem o doskonałej konformacji z klasyczną głową labradora, mocnym kośćcu i wspaniałym charakterze. W jego rodowodzie były doskonałe psy z USA i Wielkiej Brytanii i był odpowiedni dla wielu łotewskich labradorów. Sweettrees Mac był szeroko stosowany do hodowli i można znaleźć jego nazwisko w rodowodzie wielu Labradorów Łotewskich i ZSRR.

Flat-coated retriever zawitał w mojej hodowli i skradł moje serce od 2005 roku. Byłam właścicielem i hodowcą Labradorów, Flat-Coated Retriever i Newfoundlandów pod przydomkiem "Lattina Hope" od 2002 do 2011 roku. Teraz mieszkam w Portugalii i wraz z moim mężem połączyliśmy hodowle i od 2011 roku razem hodujemy Labradory i Flat-Coated Retrieverów pod przydomkiem "Real Côrte". Jesteśmy dumni, że mamy wielu championów nie tylko w Portugalii, ale na całym świecie!!

Z zawodu jestem weterynarzem i sędzią FCI od sierpnia 2000. W tej chwili mogę oceniać wiele ras z grupy 1,3,5,9,10 i finały grup 2,4,6,7,8 oraz BIS. Oceniłam na Białorusi, w Belgii, Brazylii, Estonii, Danii, Finlandii, Gibraltarze, Niemczech, Japonii, Włoszech, Łotwie, Litwie, Polsce, Portugalii, Rosji, Norwegii, Irlandii, Czechach, Ukrainie, Hiszpanii, Szwecji.

Zawsze chętnie znajduję piękne psy i doskonałych hodowców. Dziękuję za zaproszenie, będzie miło spotkać wszystkich na wystawie.

Kazimierz Rychlik (Polska)

Zamiłowanie Pana Kazimierza do borzoja narodziło się we wczesnym dzieciństwie, kiedy to zobaczył zdjęcie śnieżnobiałej borzojki swojego stryja. Stryj miał pierwszą w Polsce borzojkę, którą sprowadził do kraju z byłego ZSRR przed wybuchem II wojny światowej. Niestety, stryj zginął w obozie w czasie wojny, a samica zaginęła podczas zamieszek wojennych.

Pan Kazimierz w latach 70 ukończył studia weterynaryjne i rozpoczął pracę w stadninie koni. Za pierwszą pensje postanowił zrealizować swoje marzenie z dzieciństwa i kupił borzoja, psa o imieniu EDYP Ułan Ude. Niestety 7 miesięczne szczenię nieszczęśliwie zginęło wpadając pod koła samochodu. Pan Kazimierz kupił więc kolejnego borzoja, tym razem suczkę dużą o mocnym kośćcu - FEDRA Ułan Ude. FEDRA zapoczątkowała jego hodowlę o przydomku „STEPOWY GONIEC”.

Dziś Pan Kazimierz, mocno zaangażowany przez lata w hodowlę i rozwój rasy, jest bardzo szanowanym hodowcą, wystawcą i sędzią kynologicznym dla całej grupy 10.

Robert Sansom (Anglia)

Hodowla "Byermoor"

Paul Scanlon (Irlandia)

Hodowla "Whitecliff"

Viva Maria Soleckyj Szpunar (Polska)

Urodziłam się i wychowałam w rodzinie o kynologicznej tradycji. Nasza hodowla Airedale Terrier o przydomku "Prima", została założona przez moją babcię Marię Szczepańską (sędzia FCI) w 1947 r i jest teraz najstarszą hodowlą w Polsce, która wciąż jest aktywna. Później moja mama Joanna Szczepańska - Korpetta, także sędzia FCI, stał się współwłaścicielem hodowli, a teraz, formalnym współwłaścicielem jest także moja młodsza siostra Agata i ja.

Airedale Terriery towarzyszą mojej rodzinie od 70 lat i mi od 44 lat, będąc naszą miłością i pasja naszego życia. Obecnie osobiście posiadam kilka Airedale Terrierów, jedną Akitę Amerykańską, jednego Shar Pei i jednego Jack Russell Terrier. Odkąd pamiętam, zawsze chciałam podążać ścieżką mojej babci, mamy i ich przyjaciół sędziów. Miałam dużo szczęścia, aby uczyć się pod ogromnymi autorytetami: dwóch sędziów i hodowców.

Oceniam psy przez 16 lat. Miałam wielki zaszczyt uczestniczyć jako sędzia w Międzynarodowych, Krajowych i Monograficznych Wystawach Psów w wielu krajach (w Australii, Brazylii, Białorusi, Belgii, Czechach, Chorwacji, Estonii, Finlandii, Francji, Niemczech, na Węgrzech, w Irlandii, Włoszech, Japonii, Łotwie, Litwie, Luksemburgu, Meksyku, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Rosji, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, Holandii, Ukrainie i Polsce).

Nedim Šuta (Bośnia i Hercegowina)

Jest starszym asystentem na Wydziale Nauk Przyrodniczych i Matematyki na Wydziale Biologii, gdzie został nagrodzony jako złoty student, a także bardzo wszechstronny człowiek. Pracuje również jako specjalista (behawiorysta) do spraw zachowań psów.

Nedim Šuta jest szanowanym hodowcą psów rasy Akita amerykańska i Samoyed (hodowla Dr Wolf) oraz szkoleniowcem zwierząt domowych i organizatorem wystaw.

Międzynarodowym sędzią FCI został w 2008 roku i specjalizuje się w ocenie psów z Grupy 5 oraz 2, 3, 4, 8, 9, 10

Igor Vyguzov (Montenegro/Czarnogóra)

Zawodowa medyczna edukacja uniwersytecka (lekarz medycyny), z dodatkową edukacją uniwersytecką - zarządzanie organizacją. Od 2002 r. właściciel hodowli "Baikalskiy Talisman FCI".

Rodzice mieli psy całe życie i ja zaczynałem swoje życie od dobermanów i dogów niemieckich. Osobistą karierę w świecie psów zacząłem jako właściciel i handler od 1998 roku, z pierwszym shar pei w hodowli, który w przyszłości został multi championem. Przez długi czas byłem handlerem wielu ras na różnych pokazach. Dziś w moim domu mieszka mops i buldog francuski.

Sędzia FCI od 2003. Od 2005 roku prezes klubu hodowlanego wszystkich ras w Irkucku w Rosji. Od 2009 roku prezes Moscow Kennel Club (wszystkie organizacje non-profit). Przez 5 lat pełnił funkcję prezesa rosyjskiego klubu Shih tzu i wiceprezesa rosyjskiego klubu Shar pei. Od 2017 roku wiceprezes Europejskiej Federacji Klubów Shar Pei (EFSPC). Przez długi czas przewodniczył wystawie psów w Irkucku i w Moskwie w Rosji.

Igor Vyguzov specjalizuje się w rasach psów ozdobnych i do towarzystwa, pinczerach, sznaucerach, molosach, yorkshire terrierach, retrieverach. Jest prezesem w Szkole Młodego Prezentera i autorem programu edukacyjnego na temat konkursu Junior Handling.

W 2016 roku miał zaszczyt wybrać Zwycięzcę Grupy 9 na Europejskiej Wystawie Psów w Brukseli i Best Junior Handler. Obecnie zaproszony został do sędziowania na Światowej Wystawie Psów 2018 w Amsterdamie w Holandii.

Psy są moją miłością i pasją, a sędziowanie najlepszym hobby dla mnie, które wykonuję z sercem.

Heiko Wagner (Niemcy)

W 1986 roku w naszej rodzinie zmarł bardzo ukochany Dog Niemiecki Elisa von Desperado. Kiedy miałem 15 lat rodzice postanowili mi kupić mojego pierwszego Doga Niemieckiego. Dwa lata później zacząłem hodować i pokazywać na arenie międzynarodowej. Odmiana niebieskiego koloru była i nadal jest tą, którą bardziej wolę.

Poza wieloma krajowymi i międzynarodowymi tytułami champion, również zwycięzcy ze świata i Europy byli wynikiem mojej hodowli ("vom Hause Wagner"). Początek wyznaczyła moja suczka Greta von Trautheim, która była drogą brukową dla niebieskiej hodowli, a mimo to została stworzona przez psy rasowe "von Trabersruh". Przez całe moje początkowe lata dwaj długoletni i odnoszący sukcesy hodowcy i sędziowie stali się dla mnie bardzo ważnymi przyjaciółmi i nauczycielami. Kamień węgielny pod względem oceny anatomicznej, jako istotnego kamienia węgielnego w hodowli, został złożony przez pana Reinera Frenken "vom Klevchen" i Mme Labrousse z Francji. Obaj budowali linie przewodnie, które można znaleźć we wszystkich udanych hodowlach i potomstwie na całym świecie.

Od 18 lat jestem prezesem Kynologische Gesellschaft für Deutsche Doggen e.V. (Cynological society of Great Danes), a także prezes zarządu klubu. Postępowanie z hodowlą Dogów Niemieckich nadal wykazywało problemy w hodowli i potomstwie. W związku z tym mój były weterynarz i dzisiejszy kolega polecił mi, abym zaczął przekazywać moją wiedzę na temat specjalnych potrzeb rasy i jej potomstwa do głębokiego naukowego badania weterynaryjnego, które zrobiłem. Zasadniczo wiele wad, a także wiele błędów w wychowywaniu potomstwa, powstaje, gdy są one dorosłe, których nie można poprawić bez operacji w stanie dorosłym. Dlatego jest to przyjemny aspekt, kiedy daje treserowi psa powód i radę w przypadku wad psa, szczególnie w przypadku psów z klasy juniorów.

Od 1999 roku oceniam na arenie międzynarodowej. Podczas mojej edukacji, by stać się sędzią specjalnym, uzyskałem uprawnienia także w inne rasy z grupy 2, 1, 5 i 9. W rzeczywistości było to dla mnie bardzo ważne, ponieważ osobiście bardzo interesuję się również różnicami anatomicznymi i stosowaniem konkretnych ras.

Oceniam w Niemczech, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Rosji, Polsce, Ukrainie, Czechach, Szwajcarii, Austrii, Węgrzech, Chorwacji, Słowenii, Włoszech, Francji, Hiszpanii, Portugalii, używając języka niemieckiego, angielskiego i francuskiego, jak również na pokazach World, European Dogshows i Clubwinner w około 20 różnych krajach.

Udany pies wystawowy to nie tylko dobry rodowód czy dobry grooming, ale także harmoniczne połączenie anatomii ze statyką i dynamiką.

Stefan Wächter (Niemcy)

W wieku 3 lat moim największym celem było posiadanie psa, którego dostałem w prezencie od moich rodziców w 1973 roku. Był to czarny Pudel Miniaturowy. Dwa lata później, w roku 1975, mieliśmy pierwszy miot. W 1987 roku przejąłem hodowlę od moich rodziców, potem zapisałem się do VDH Poodleclub, a "Vom Karlseck" otrzymał oficjalną nazwę hodowli w FCI. W ponad 20 kolejnych latach hodowałem Pudle Miniaturowe w kolorach: czarnym, brązowym i srebrnym, które pokazywałem z powodzeniem w Niemczech i za granicą.

W 2010 roku kupiliśmy sznaucera miniaturowego czarno-srebrnego od niemieckiego hodowcy. Od 2012 roku wraz z żoną Petrą hoduję tę rasę. Nasze sznaucery miniaturowe od tego czasu otrzymały liczne tytuły Championów jak również przeszły testy wytrzymałościowe PSK.

W 2006 roku zostałem VDH Expert Judge dla Pudli. W kolejnych latach stałem się również Sędzią Ekspertem dla całej Grupy 9 i niektórych ras w Grupie 2, 5. Osądzałem już w 11 krajach europejskich.

Barbara Wójcik (Polska)

W mojej rodzinie zawsze były psy i tak, już w moim domu w 1981 roku pojawił się owczarek niemiecki, następnie w 1983 roku moja pierwsza suka rasy Polski Owczarek Nizinny. Hodowane przeze mnie suki na wystawach uzyskiwały najwyższe noty i tytuły (Champion Polski, Interchampion). Moja hodowla pod przydomkiem "z Ameliówki", szczyciła się bardzo dobrymi wynikami hodowlanymi, dała wiele championów i interchampionów.

Jestem czynnym członkiem Kieleckiego Oddziału ZKwP (Komisja Rewizyjna) oraz Głównego Sądu Koleżeńskiego (sekretarz, członek). Sędzią kynologicznym jestem od 1991 roku i posiadam uprawnienia do oceny ras grupy 1 z wyłączeniem owczarków niemieckich, oraz kilku ras grupy 2 (szwajcarskie psy górskie i do bydła, Hovawart, Owczarek kaukaski, Owczarek środkowoazjatycki).

Livija Zizevske (Litwa)

W naszym domu zawsze były psy. Mieliśmy Pekińczyki i Boxera. Pierwszego psa dostałam w 1979 roku. Był to długowłosy collie. W ten sposób dotarłam do świata kynologii i tak powstała hodowla "Gyvates asara". W 1994 roku pierwsze Welsh corgi pembroke pojawiło się w naszej hodowli jako pierwsze corgi na Litwie. Teraz mamy corgi pembroke i cadigan.

Sędziuję od ponad 30 lat na wystawach psów i zawodach sportowych, jestem członkiem rady LKD, członkiem komisji hodowlanej LKD, przewodniczącym trenerów i sędziów od sportu i pracy psów, prezydentem regionalnego klubu miasta Wilna dla wszystkich ras i prezesem klubu Welsh corgi z Litwy. Jestem sędzią wszechstronnym i oceniam na Łotwie, w Rosji, Polsce, Estonii, Irlandii, Szwecji, Białorusi, Danii, Finlandii, Luksemburgu, Belgii, Słowacji.

Igoris Zizevskis (Litwa)

Międzynarodowy sędzia FCI uprawniony do oceny wszystkich psów i grup, oraz Best in Show.